Ostatni rok studiów, zarówno magisterskich, jak i licencjackich czy inżynierskich, upływa studentom pod hasłem: pisanie pracy magisterskiej. Zanim jednak rozpoczną swoje zmagania z pisaniem, konieczny będzie wybór promotora. Kto to promotor, gdzie go szukać i jak wybrać osobę, która spełni oczekiwania i będzie realnym wsparciem?
Kto to jest promotor na studiach?
Promotor – kto to? To osoba, która zajmuje się wsparciem i pomocą merytoryczną podczas pisania prac dyplomowych przez studentów. Jest pewnego rodzaju opiekunem, który dba o to, by zawarte w pracy treści były zgodne z tematyką, właściwie zredagowane, a także odpowiadały na pytania zawarte na wstępie pracy. Dzięki promotorowi student nie musi się obawiać, że na ostatnim etapie edukacji będzie pozostawiony sam sobie. Promotor pomoże wybrać tematykę, odpowiednio sformułować temat, będzie też czuwał nad każdym rozdziałem. Najczęściej promotorami są osoby zatrudnione na uczelni, które mają co najmniej tytuł doktora, posiadają odpowiedni dorobek naukowy, wiele publikacji, a także są ekspertami w swojej dziedzinie. Na pytanie: kto to promotor, można więc z całą pewnością odpowiedzieć, że ktoś, dzięki komu pisanie pracy magisterskiej nie będzie drogą przez mękę i błądzeniem we mgle. Więc kto to jest promotor na studiach i jak go wybrać?
Kiedy wybrać promotora?
Wybór promotora nie powinien być przypadkowy i warto spędzić nieco czasu na poszukiwaniach odpowiedniej osoby. Trzeba również pamiętać, aby nie zostawiać tej kwestii na ostatnią chwilę. Studenci powinni wybrać promotora na początku ostatniego roku studiów – realnie odbywa się to poprzez zapisanie na seminarium u konkretnej osoby. Najczęściej jednak liczna miejsc jest mocno ograniczona. Osoby, które zwlekają z wyborem promotora, najprawdopodobniej nie dostaną się na seminarium u tej osoby, u której chciałyby pisać pracę dyplomową. Promotor może bowiem przyjąć kilku lub kilkunastu studentów. Nie może być ich zbyt wiele, gdyż nie będzie w stanie poświęcić odpowiednio dużo czasu każdej osobie.
Promotor kto to jest i jak wybrać promotora, aby nie żałować?
Wielu studentów wybiera promotora w sposób przypadkowy, kierują się popularnością seminarium u danej osoby lub wyborami kolegów z roku. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż wybór, który dla jednej osoby będzie odpowiedni, dla innej będzie zupełnie nietrafiony. Warto więc na wstępie poznać odpowiedź na pytanie: promotor – kto to jest, zapoznać dokładnie z listą promotorów na danej uczelni, a także kierować się kilkoma istotnymi kwestiami. Odpowiedź na pytanie, kto to jest promotor jest więc łatwa. Na co zwracać uwagę przy wyborze promotora?
- Sprawdź, jaką dziedziną zajmuje się wybrana osoba – to promotor powinien być dla studenta, a nie odwrotnie. Student najpierw powinien ustalić, w jakiej tematyce chce poruszać się w swojej pracy dyplomowej, a następnie wybrać osobę, która w tej dziedzinie jest ekspertem. Działanie odwrotne będzie chybione – jeśli najpierw zapiszemy się na seminarium do przypadkowej osoby, trzeba będzie wybrać temat, który pasuje do obszaru jej pracy naukowej. A jeśli będzie ona nie do końca zgodna z naszymi zainteresowaniami, pisanie pracy dyplomowej może okazać się wyjątkowo żmudne i zniechęcające. Nikt przecież nie lubi zajmować się tematem, który go po prostu nie interesuje.
- Poznaj opinie starszych roczników – to prawdziwa skarbnica wiedzy i wskazówek na temat tego, który promotor jest dobrym wyborem, a który okazał się całkiem nietrafioną decyzją. Oczywiście opinie bywają bardzo subiektywne i podyktowane osobistymi doświadczeniami, jeśli jednak negatywne opinie wyraża chór kilku lub kilkunastu osób, warto mieć je na uwadze. Unikajmy osób, które lekceważąco podchodzą do studentów, przetrzymują napisane rozdziały, nie przekazują żadnych uwag lub wręcz przeciwnie – tych uwag jest zbyt wiele i nie do końca na temat. Pisanie pracy dyplomowej nie powinno wiązać się z koniecznością nanoszenia dziesiątek poprawek i poprawek do poprawek.
- Upewnij się, jak wygląda kontakt z promotorem – najlepszym wyborem będzie osoba, która na co dzień pracuje na uczelni, a nie ktoś, kto bywa na niej z doskoku. Jeśli dodatkowo często wyjeżdża na granty, stypendia zagraniczne czy inne wydarzenia związane z pracą naukową, jest niemal pewne, że odbywać się to będzie ze szkodą dla studenta poszukującego wsparcia w pisaniu pracy dyplomowej. Warto szukać osoby, do której bez problemu można udać się na osobiste spotkanie, a nie takiej, która preferuje kontakt mailowy. Wirtualna komunikacja być może sprawdza się na końcowym etapie pisania pracy i nanoszeniu kosmetycznych poprawek. Jednak omówienie kwestii merytorycznych czy ogólnego zarysu pracy zdecydowanie wymaga osobistego kontaktu.
- Szukaj wśród znanych wykładowców – poszukiwania promotora najlepiej prowadzić wśród osób, które miały już z nami zajęcia na wcześniejszych latach studiów. Wtedy wiemy, jakie jest ich podejście do studentów, jak wygląda ich praca dydaktyczna, a nawet znamy godziny dyżurów, na które można się udać w razie potrzeby konsultacji. Wybieranie na promotora kompletnie nieznanego doktora lub profesora to gra w ruletkę i większe ryzyko, że będzie to osoba nietrafiona.
Zobacz jak napisać e-mail do wykładowcy / promotora ?