wstęp do pracy licencjackiej

Napisanie pracy licencjackiej to ostatni etap studiów pierwszego stopnia. Dla większości studentów to pierwsza poważna praca naukowa – mają problemy z tworzeniem kolejnych rozdziałów, są zagubieni w gąszczu badań, ankiet i przypisów, nie wiedzą, jak napisać wstęp do pracy licencjackiej i jej zakończenie. W rzeczywistości jednak żaden z tych elementów nie jest tak trudny, jak się początkowo wydaje.

Jak napisać wstęp do pracy licencjackiej?

Studenci, którzy głowią się, jak napisać wstęp i zakończenie pracy licencjackiej, powinni pamiętać o tym, że tylko w strukturze tekstu wstęp jest na początku. W rzeczywistości tworzy się go dopiero, gdy wszystkie inne elementy pracy są już gotowe. Wstęp jest niejako wprowadzeniem do dalszego tekstu, a także informuje o tym, czego dotyczy praca, jakie zostały postawione pytania badawcze, jaka forma badań została przyjęta oraz ich metodologia. Do tworzenia wstępu przystępujemy więc dopiero w momencie, gdy całą praca jest już gotowa, a jeszcze lepiej – kiedy jest zaakceptowana przez promotora. Jeśli więc dopiero zabierasz się za pisanie pracy licencjackiej i planujesz zacząć od wstępu, to bardzo kiepski pomysł. Wstęp jest bowiem zakończeniem procesu pisania, a nie jego początkiem.

Przykładowy wstęp do pracy licencjackiej

Dobry wstęp powinien być możliwie krótki i treściwy, bez lania wody i rozpisywania się  na kilka stron. Pisanie zaczynamy od ogółu i przechodzimy do szczegółu. Wprowadzamy w temat pracy, informujemy o postawionym problemie badawczym lub hipotezie, a następnie krótko opisujemy poszczególne rozdziały, informując, dlaczego właśnie takie zostały wyodrębnione i jakie mają powiązanie z głównym tematem. Zadbajmy również o właściwą strukturę tekstu – warto podzielić go na kilka akapitów, które nie tylko ułatwią czytanie, ale również podzielą tematycznie przekazywane informacje. Optymalnie byłoby, aby cały wstęp zmieścił się na jednej stronie. Tyle treści w zupełności wystarczy, aby wprowadzić w tematykę pracy.

Zobacz też  Promotor – kto to i jak go wybrać?

Wstęp do pracy licencjackiej przykład

Przykładowy wstęp do pracy licencjackiej powinien odpowiadać na kilka istotnych pytań. Piszący powinien poinformować w nim, dlaczego wybrał taki, a nie inny temat i dlaczego jest on dla niego tak istotny. We wstępie powinna również znaleźć się informacja, czy praca ma charakter teoretyczny czy empiryczny oraz jaki jest jej zakres przedmiotowy. Wstęp piszemy w formie bezosobowej, choć dopuszczalne jest również tworzenie w pierwszej osobie.

wstęp

Jeśli właśnie tworzysz wstęp do pracy licencjackiej, przykład dobrze skonstruowanego wstępu bez problemu można znaleźć na stronach internetowych poświęconych nauce i edukacji. Warto jednak pamiętać, że każdy przykładowy wstęp do pracy licencjackiej dotyczy konkretnego tematu. Nawet, jeśli sam temat jest dosyć zbliżony, może się okazać, że zawartość pracy znacznie się różni. Nie należy więc kopiować czyichś tekstów, a także nadmiernie się nimi inspirować. Można natomiast przeczytać kilka lub kilkanaście wstępów, co znacznie ułatwi tworzenie własnego. Wstęp powinien być napisany samodzielnie, bez wplatania czyichś tekstów. Jeśli student ma z tym problem, zawsze może skonsultować się ze swoim promotorem i wysłać mu roboczy tekst do wglądu i ewentualnych poprawek. Wstęp do pracy licencjackiej – przykład sposobu jak go napisać znajdziesz w tekście.

Jak napisać wstęp i zakończenie do pracy licencjackiej

Dobry wstęp do pracy licencjackiej jest jej swoistą wizytówką i pewnego rodzaju reklamą. To on wprowadza do pracy i to ten fragment tekstu jest pierwszym, co przeczyta recenzent. Powinien więc być merytoryczny, ciekawy, zachęcać do dalszej lektury. Może się więc zdarzyć, że kiepsko skonstruowany wstęp zniechęci do dalszego czytania. Warto więc zadbać, by był poprawny nie tylko merytorycznie, ale również pod względem stylistycznym i gramatycznym. Na pisanie wstępu warto zarezerwować sobie nieco czasu – nie róbmy tego na szybko, gdyż każde zdanie ma znaczenie i powinno być dobrze przemyślane. Napisanie dobrego wstępu to jeden z końcowych elementów tworzenia pracy dyplomowej. Gdy będzie już gotowy, wystarczą jedynie kosmetyczne poprawki całości, wydrukowanie pracy i czekanie na obronę.

Zobacz też  Zakończenie pracy licencjackiej – co powinno zawierać?

Zobacz – Jak napisać konspekt pracy licencjackiej ?