Pisanie pracy licencjackiej to ostatni etap studiów pierwszego stopnia, z którym studenci zmagają się na ostatnim roku nauki. Trzeba jednak pamiętać, że pracę należy nie tylko napisać, ale również obronić, czyli przedstawić ją stając twarzą w twarze przedstawicieli komisji egzaminacyjnej. Sprawdź, jak wygląda obrona pracy licencjackiej i ile czasu potrwa, aby móc formalnie cieszyć się ukończeniem studiów.
Jak wygląda obrona pracy licencjackiej?
Obrona pracy licencjackiej wydaje się formalnością w porównaniu do wielomiesięcznych trudów jej tworzenia. I faktycznie, w rzeczywistości nie taki diabeł straszny, jak go malują studenci. Osoby, które z poczuciem ulgi wychodzą z obrony najczęściej mówią, że niepotrzebnie się denerwowały. Najbardziej stresujące jest czekanie pod drzwiami sali egzaminacyjnej na swoją kolej, a to może ciągnąć się długimi godzinami. Największe szczęście mają więc zdecydowanie te osoby, które wchodzą jako pierwsze.
Po wejściu największy stres mija. Obrona w praktyce polega na przedstawieniu pracy, jej tematu, zakresu zagadnień, metodyki prowadzenia badań, a następnie na odpowiadaniu na pytania, jakie zadaje komisja egzaminacyjna. Jeśli ktoś samodzielnie napisał pracę i doskonale zna jej zawartość, nie powinien mieć problemu z udzieleniem odpowiedzi. Podczas obrony studenci losują również pytania z puli, którą najczęściej otrzymują ze sporym wyprzedzeniem – mają więc możliwość dobrze się do swoich wypowiedzi przygotować.
Do tego, jak wygląda obrona pracy licencjackiej, studenci są przygotowani przez promotora podczas realizowanych na ostatnim roku seminariów licencjackich. Wykładowca uczula ich na najważniejsze kwestie, dzięki czemu nic na sali egzaminacyjnej nie powinno być zaskoczeniem. Doskonała wiadomość to natomiast fakt, że w składzie komisji zawsze jest promotor – można więc liczyć na co najmniej jedną osobę, która będzie wyjątkowo dobrze nastawiona do studenta. Zwykle jednak cała komisja jest przyjazna i nikt specjalnie nie zadaje takich pytań, aby student nie potrafił na nie odpowiedzieć i by oblał egzamin. Dla komisji będzie się to bowiem wiązało z dodatkową pracą i koniecznością stawienia się w tym samym składzie w kolejnym terminie.
Ile trwa obrona pracy licencjackiej?
Czas, jaki student spędzi na sali egzaminacyjnej podczas obrony jest kwestią indywidualną. W większości przypadków jest to około 20-30 minut, choć nie brakuje studentów, którzy wychodzą z sali dopiero po godzinie. Wiele zależy od tego, jakie studia kończą – czy humanistyczne, czy inżynierskie. Humaniści zwykle nieco szybciej radzą sobie z egzaminem, przyszli inżynierowie spędzają nieco więcej czasu na obronie. Zdarza się, że komisja jest wyjątkowo zainteresowana wybranym tematem czy zagadnieniem i wchodzi ze studentem w dyskusję. To, ile trwa obrona pracy licencjackiej, to także kwestia indywidualna na każdej uczelni.
Dobrym pomysłem jest więc podpytać byłych studentów danego kierunku, jak wyglądała ich obrona, na czym polegała i ile czasu na niej spędzili. W praktyce – im dłużej trwa obrona, tym lepiej. Szybki koniec egzaminu zwykle oznacza, że komisja wykryła plagiat lub z innych względów postanowiła nie dopuścić studenta do obrony pracy.
ZOBACZ nasz nowy artykuł pt. Problem studentów – co jeśli nie odpowiem na pytania na obronie
Niezdana obrona pracy licencjackiej – czy oznacza nieukończenie studiów?
Oblanie obrony to sytuacja, która często budzi obawy studentów na końcowym etapie studiów. Zapewne większość zadaje sobie to niepokojące pytanie: a co będzie, jeśli nie zdam? W praktyce jedna niezdana obrona pracy licencjackiej zdarza się niezwykle rzadko – na większości uczelni są to pojedyncze przypadki. Jakie przewinienia powodują oblanie obrony? Są to skrajne przypadki, jak przedstawienie na obronie cudzej pracy, stawienie się przed komisję pod wpływem alkoholu, nieudzielenie odpowiedzi na żadne z zadanych pytań, nawet dotyczących własnej, przedłożonej pracy. Jeśli student nie stawi się na obronę w wyznaczonym terminie i bez konkretnego usprawiedliwienia, również będzie to jednoznaczne z oblaniem. Niezdana obrona nie pozbawia jednak studenta szansy na ukończenie studiów. Może bowiem przystąpić do obrony w drugim terminie, który wyznaczany jest w terminie do trzech miesięcy od pierwszego terminu.
Obrona pracy licencjackiej po angielsku
Na większości kierunków studiów obrona prac licencjackich odbywa się w po polsku, czyli w języku prowadzenia zajęć. Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku studentów filologii angielskiej oraz innych, pokrewnych kierunków. Obowiązuje ich zarówno napisanie, jak i obrona pracy licencjackiej po angielsku. Jest to ostateczny dowód nie tylko perfekcyjne przyswojenie języka, ale również na to, że student potrafi się nim płynnie komunikować, wyrażać swoje sądy i opinie, a także tworzyć merytoryczne i rozbudowane treści. Obrona pracy licencjackiej po angielsku może z pozoru wydawać się czymś wyjątkowo trudnym, zwłaszcza jeśli patrzy się na to z perspektywy studenta, który broni się po polsku. Jednak studenci filologii angielskiej po kilku latach intensywnej nauki nie mają z tym żadnego problemu.