Plan pracy dyplomowej jest niezwykle ważny. Oddając taki plan swojemu promotorowi pokazujesz mu, jak w skrócie wyglądać będzie Twoja praca. Jest to spis treści, a także drogowskaz dla Ciebie samego. Dzięki temu utworzysz spójną i logiczną całość swojej pracy, co jest ogromnie ważne. Nigdy nie powinno się zacząć pisania pracy przed akceptacją planu przez promotora – będzie to strata czasu, jeżeli nie zaakceptuje on tego „spisu treści”. Plan pracy zawsze możesz zmienić nawet w trakcie jej pisania, jednak każdą taką zmianę z promotorem musisz omówić i logicznie mu ją uargumentować.
Najważniejsze zasady podczas pisania planu pracy magisterskiej
Plan pracy magisterskiej naprowadzić ma Cię i pomóc Ci stworzyć logiczną całość, dlatego musi być on dopracowany i przejrzysty. Najważniejszymi zasadami, którymi warto kierować się podczas pisania takiego planu, są:
- Nigdy nie pisz swojego planu „z głowy”. Nie popełniaj tego błędu, ponieważ zaprowadzić Cię to może w przysłowiowy „kozi róg”, a promotor od razu zauważy to i z pewnością nie zaakceptuje oddanego planu. Najpierw powinieneś zapoznać się z literaturą podmiotu, a dopiero później zacząć pisać plan.
- Ważne jest oczywiście jasne podzielenie treści, dzięki czemu nie tylko Ty będziesz widział wszystko przejrzyście, ale także promotor, który szybciej całość przeczyta i szybciej zaakceptuje plan, dzięki czemu wcześniej będziesz mógł zacząć pisać pracę. Pamiętaj nie tylko o przejrzystym wyglądzie planu, ale również o oddzieleniu części teoretycznej, od części badawczej.
- Nie warto podczas pisania planu tworzyć wielu podtytułów, co widać gołym okiem podczas przeglądania wzorów planów pracy magisterskiej. Takie coś brane jest za „przeplanowanie” dokumentu, co nie pomoże studentowi nie tylko w pisaniu potem pracy, ale także może nie spodobać się samemu promotorowi.
- Nie kopiuj gotowych planów z Internetu. Mimo tego, iż po wpisaniu plan pracy magisterskiej wzór, wyskoczy nam cała masa takich dokumentów, nie kopiuj żadnego z nich. Promotor od razu to zauważy, odrzuci plan, a również zostanie to uznane za plagiat.
- Nie poruszaj dziedzin, których nie dotyczy temat Twojej pracy, więc po prostu nie uciekaj się do bezsensownego „lania wody”. Takie coś czasami wydaje się jedyną, sensowną metodą, kiedy słów jest za mało i długość pracy wydaje się być nieatrakcyjna, jednak wtedy o wiele lepiej zagłębić się jeszcze bardziej w temat i poszukać kolejnych informacji, niż uciekać do odwoływania się do czegoś, co z wybranym tematem nie ma nic wspólnego. Promotor na pewno nie zgodzi się na taki przypadek na kartkach tego istotnego dokumentu.
Plan pracy magisterskiej wzór
Jest to tylko kilka zasad, których należy się trzymać, kiedy przychodzi do napisania planu pracy magisterskiej. Zasadnicze pytanie brzmi jednak: jak napisać plan pracy magisterskiej? Ważne jest również to, aby student zachował podobną wielkość każdego z rozdziałów pracy, aby te szersze i dłuższe ściany tekstu nie biły zbytnio po oczach, ponieważ od razu, nasz mózg, chce je pomijać i zostawiać na sam koniec, co nie jest niczym dobrym. Plan, na którego kartkach widnieją nierówne rozdziały będzie dodatkowo wyglądał nieatrakcyjnie, nawet promotorowi nie będzie się go dobrze czytać. Wiadome jest to, iż rozdziały badawcze będą o wiele dłuższe od teoretycznych, jednak nie ma w tym nic trudnego. Takie rozdziały podzielić można przecież na dwa, dzięki czemu będą one podobnej długości.
Jak napisać plan pracy magisterskiej
Pamiętaj także o tym, aby nie opisywać w części teoretycznej zagadnień, które mają się nie znaleźć w części praktycznej. Jeżeli będziesz trzymać się tej zasady cała praca zyska ważną spójność, a zgodność rozdziałów i części pozwoli na szybsze i bardziej jakościowe czytanie pracy, bez niepotrzebnego mętliku w głowie. Jest tak również na odwrót, ponieważ nie warto opisywać w części praktycznej zagadnień, które mają nie pojawić się w części teoretycznej – badania muszą być poprzedzone teorią!
Motywowanie pracowników plan pracy magisterskiej
Tematy prac są dowolne, może to być przykładowo Motywowanie pracowników oraz jej plan pracy magisterskiej. Podczas pisania jednak decydujące zdanie ma, względem wszystkiego, wybrany przez Ciebie promotor, co oczywiście należy pamiętać i brać to pod uwagę.