Prowadząc wywiady na różnych uczelniach spotykaliśmy się z bardzo różnymi rozwiązaniami informatycznymi, od systemu do obsługi toku studiów, który wymaga back upu w Excelu, po kamery na korytarzu dziekanatu, które umożliwiają monitorowanie kolejki. Jednak najsympatyczniejsze moim zdaniem rozwiązanie, a przy tym wymagające (chyba) niewielkiego nakładu pracy informatycznej, to automatyczna obiegówka, którą wymyślono i wprowadzono w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie.

Zasada działania jest bardzo prosta: w momencie, gdy student dopełnił wszystkich formalności, obiegówka generuje się automatycznie i rozpoczyna się proces samoczynnego uzupełniania jej w poszczególnych jednostkach. Innymi słowy student nie musi biegać od jednostki do jednostki, aby zbierać magiczne podpisy, tylko wszystko dzieje się poza nim. Informacja o tym, że w systemie czeka student na swoje rozliczenie generowana jest e-mailem do poszczególnych działów (biblioteki, działu finansowego, etc.), które klikają odpowiednie okienko i przekazują obiegówkę dalej. Jeżeli okaże się, że student ma zaległości, wówczas informacja zwrotna pojawia się na jego koncie w ekstranecie.

Jak opowiedziała nam p. Erika Pieknik, kierowniczka dziekanatu chorzowskiego WSB, wprowadzenie elektronicznej obiegówki miało przyczynę praktyczną i było wyjściem naprzeciw oczekiwaniom studentów. Wcześniej biblioteka była otwarta w innych godzinach niż dziekanat, więc studenci, którzy chcieli rozliczyć się z uczelnią musieli przyjeżdżać dwukrotnie – najpierw do biblioteki, a potem do dziekanatu. Obecnie wystarczy, że złożą pracę dyplomową i dopełnią wszelkich formalności.

(Visited 728 times, 1 visits today)
The following two tabs change content below.
prof. SGH dr hab., w latach 2012-2020 prodziekan Studium Magisterskiego SGH, kierownik Zakładu Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej, Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH

Ostatnie wpisy Katarzyna Górak-Sosnowska (zobacz wszystkie)