Dawno temu podczas studiów psychologicznych po raz pierwszy zetknęłam się z teorią wzmocnień. Choć nie jestem fanką behawiorystów, akurat ta teoria wydała mi się interesująca. Ponoć najlepsze skutki przynoszą pozytywne wzmocnienia nieregularne. Innymi słowy warto nagradzać właściwe postawy czy zachowania od czasu do czasu, co ma doprowadzić do tego, że zostaną one zinternalizowane – jednostka nie będzie bowiem wiedziała, kiedy spodziewać się nagrody, i pewne reakcje wejdą jej w krew. Inna sprawa, że takie niespodziewane wzmocnienie daje największą frajdę.

Kilka dni temu tysiące studentów przeżywały właśnie taką frajdę, w związku z wydłużeniem terminu składania pracy magisterskiej o tydzień. Ileż wywołaliśmy w ten sposób pozytywnych emocji, których z pewnością by nie było, gdyby termin od razu został wyznaczony na 30 września. A tak przez kilka chwil cieszyła się prawie połowa SGH.

Idąc tym samym tropem, postanowiliśmy wzmocnić Państwa po raz drugi – tym razem otwierając dodatkowo system deklaracji semestralnych w terminie od 30 września do 6 października. Oczywiście kierują nami nie tylko pobudki autoteliczne, ale również instrumentalne. W ten sposób zyskujemy dodatkowy argument w walce z zalewem podań o dopisanie bądź wypisanie z przedmiotu: była okazja, aby zrobić to elektronicznie. Instrumentalna motywacja występuje zresztą i po Państwa stronie – poza radością, zakładam, że wykorzystają Państwo tę możliwość do ostatecznego ułożenia swojego planu zajęć.

Dociekliwy Czytelnik może zauważyć pewną nieścisłość w tym wpisie. Wzmocnienie pozytywne powinno być nagrodą za właściwą reakcję z punktu widzenia podmiotu wzmacniającego. Tymczasem z dodatkowego etapu deklaracji korzystają nie tylko ci, którym faktycznie zmieniły się plany, ale również i tacy, którzy nie zadali sobie trudu, aby wybrać przedmioty i teraz gorączkowo główkują, w jaki sposób kontynuować studia. Cóż – psychologia i na to ma odpowiedź – tym razem teorię motywacji wewnętrznej. Głęboko liczymy, że w kolejnym semestrze uda się wykrzesać ją wszelkim spóźnialskim i niezdecydowanym, tak że dodatkowy termin otwarcia systemu po prostu mało kogo uraduje.

(Visited 1 096 times, 1 visits today)
The following two tabs change content below.
prof. SGH dr hab., w latach 2012-2020 prodziekan Studium Magisterskiego SGH, kierownik Zakładu Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej, Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH

Ostatnie wpisy Katarzyna Górak-Sosnowska (zobacz wszystkie)