Niektórzy czekali na ten moment z pewną dozą niepewności – wszak oficjalnie nie ma kolejnego etapu składania deklaracji semestralnych – jednak i w tym semestrze zdecydowaliśmy się na dodatkowe otwarcie WD. Nie będzie to otwarcie długie – 4 dni dla studentów stacjonarnych oraz niestacjonarnych popołudniowych (od 21 do 24 lutego) oraz 3 dni dla studentów niestacjonarnych sobotnio-niedzielnych (od 24 do 26 lutego). Mamy jednak nadzieję (jak pewnie okaże się wkrótce, po części złudną), że unikniemy w ten sposób lawiny podań o dopisanie lub wypisanie z przedmiotu.

Obecny, dodatkowy etap deklaracji semestralnych pozwala na ostateczne uporządkowanie planu zajęć na semestr letni, oczywiście w miarę możliwości lokalowych oraz w miarę woli prowadzących zajęcia. Zasady są zatem następujące:

 • Można dopisać się na zajęcia, ale już nie można z nich wypisać (w dużej mierze po to, aby nie dochodziło do rozwiązania grupy, na czym traci nie tylko/tyle wykładowca, co inni studenci. Zdecydowaliśmy się w tym wypadku nie różnicować w zależności od liczebności grupy, a zatem nawet jeżeli z grupy 100-osobowej ubędzie 1 osoba, co nie stanowi znacznego uszczerbku na jej istnieniu, również nie ma możliwości wypisania się.
 • Można dopisać się na zajęcia w dwóch przypadkach:
  • jeżeli są miejsca lub
  • jeżeli miejsca nie ma, natomiast zgodził się na to wykładowca.

Nowością jest to, że zgoda wykładowcy dokumentowana jest wyłącznie przez WD. Wykładowcy mają podgląd do liczebności swoich grup i pojemności sal i w ten sposób mogą świadomie dokonywać wyboru, czy zapisać +5 osób i mieć 25 osób w salce 20-osobowej, czy niekoniecznie. Pewnymi wskazówkami mogą być komentarze od Państwa – np. możliwość przyjścia z własnym laptopem na zajęcia komputerowe, albo konieczność zaliczenia danego przedmiotu kierunkowego ze względu na ostatni semestr studiów (nie muszę dodawać, że argumenty te mogą być poddane weryfikacji, ponieważ wykładowcy mają do nich podgląd).

Mamy nadzieję, że w ten sposób ograniczymy liczbę podań papierowych o dopisanie – w końcu wykładowca, gdyby chciał, dopisałby Państwa przez WD. Odpada również argument o niedostępności wykładowców w SGH, aby uzyskać ich podpis, ponieważ prośby o dopisanie zgłaszają Państwo przez WD.

Warto skorzystać z tego etapu jak najszybciej – wykładowcy będą powiadamiani mailowo o pierwszym zgłoszeniu studenckim (o kolejnych już nie, nie chcemy ich bowiem spamować, choć liczymy, że wejdą jeszcze sami z siebie później do systemu). Po 26 lutym będziemy jeszcze bardziej nieugięci niż dotychczas. Teraz za to idziemy Państwu na rękę – proszę to wykorzystać!

(Visited 1 061 times, 1 visits today)
The following two tabs change content below.
prof. nadzw. dr hab., prodziekan Studium Magisterskiego SGH, pracownik Katedry Studiów Politycznych, Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH

Ostatnie wpisy Katarzyna Górak-Sosnowska (zobacz wszystkie)

 • edyta

  Witam, Muszę zmienić grupę w ramach jednego przedmiotu (Czy taka możliwość istnieje?) oraz koniecznie wypisać się z jednego. Wszystko dlatego, że okazało się, że ww. zajęcia kolidują z innymi na innej uczelni (tam niestety plan – z góry narzucony, bez możliwości wyboru przedmiotów – został opublikowany długo po składaniu deklaracji na SGH i nie mogłam wcześniej tego dopasować). Czy istnieje jakaś możliwość na wypisanie się. Dodam, że zajęcia ćwiczeniowe na SGH kolidują z seminarium dyplomowym na drugiej uczelni i obowiązkowymi zajęciami z języka, dlatego muszę się wypisać.

  • Katarzyna Górak-Sosnowska

   nie rozpatrujemy spraw indywidualnych anonimowo i na forum publicznym

 • Szostek

  A jak wygląda sprawa, jeżeli zmienił się prowadzący zajęcia? Czy może to być podstawą do wypisania?

  • Katarzyna Górak-Sosnowska

   można próbować, ale warto aby coś za tym faktycznie szło

 • Marcin

  Od której godziny będzie aktywny system? Jest 10 i dalej nic…

  • Katarzyna Górak-Sosnowska

   od 10:00 powinien był ruszyć

 • Mat

  Pytanie z innej beczki.

  Dlaczego nie ma możliwości wypisania się z przedmiotów ukończonych / zrealizowanych już przez studenta na platformie http://www.e-sgh.pl? Po kilku semestrach zbiera się wiele pozycji, z których tak naprawdę się nie korzysta. Czy jest jakaś możliwość usunięcia starych pozycji?

  Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź

  • Katarzyna Górak-Sosnowska

   w jaki sposób wypisania się po latach? w ALBS na mur tego nie ma, jeżeli chodzi o platformę, myślę, że warto zapytać na e-sgh

 • Rafał

  Pani Profesor,
  Czy punkt – “Można dopisać się na zajęcia, ale już nie można z nich wypisać” – dotyczy tylko zajęć, do których ktoś się dopisuje w “dodatkowej rundzie” czy nawiązuje też do przedmiotów zadeklarowanych w tradycyjnych turach ?
  A także – jeżeli nie można wypisać się z przedmiotu to czy istnieje możliwość zmiany języka wykładu dalej u tego samego wykładowcy ?

  • Katarzyna Górak-Sosnowska

   nie można się wypisać w ogóle; można dopisywać się do tych przedmiotów, na które są miejsca lub zgoda wykładowcy. Zmiana języka jest zasadniczo wypisaniem się i wpisaniem. Można teoretycznie postawić nas przed faktem dokonanym i zapisać się teraz na drugą wersję językową (o ile system przyjmie) i potem wnioskować o wypisanie, ale nie wiem, co z tego wyjdzie