Nie wiem, ilu studentów rozpoczynających studia magisterskie w SGH wie już o istnieniu bloga. Teoretycznie mogli dowiedzieć się, jeżeli nie pocztą pantoflową, to ze strony oficjalnej DSM. A skoro zajrzeli na stronę DSM, pewnie zerknęli i do zakładki „Dla studentów I semestru”. Stamtąd z kolei już droga prosta do „Systemu deklaracji semestralnych”.

System deklaracji semestralnych jest zdecydowanie do przebrnięcia, choć gdy czytam podania dotyczące wpisania lub wypisania się z zajęć, dochodzę niekiedy do wniosku, że może być inaczej. Czasami i student IV semestru potrafi tłumaczyć niezapisanie się na żadne zajęcia nieznajomością funkcji WD. W trosce o Państwa poczucie bezpieczeństwa przygotowaliśmy 7-stronicową (wliczając stronę tytułową) instrukcję z obrazkami, informującą w jaki sposób zabrać się do deklarowania przedmiotów, aby wystudiować to, co należy we właściwym terminie. Najważniejsze informacje na dzień dzisiejszy to terminy i obowiązkowe przedmioty:

 • Deklaracja składa się z dwóch etapów – w pierwszym wybiera się przedmioty i wykładowców (lista zajęć jest już dostępna), w drugim istnieje możliwość modyfikacji dokonanych wyborów. Udział w I etapie jest obowiązkowy – na tej bowiem podstawie uruchamiamy zajęcia, udział w II radzę ze względów strategicznych – może bowiem zdarzyć się, że student nie dostanie się na zadeklarowany w I etapie przedmiot i wówczas będzie musiał uzupełnić liczbę ECTS.
 • Studenci studiów niestacjonarnych wchodzą do systemu jutro (9 września), a stacjonarni 13 września. Wynika to z tego, że studenci niestacjonarni, ze względu charakter swoich studiów mają pierwszeństwo w zakresie wyboru godziny zajęć. Dotyczy to zwłaszcza studentów studiów popołudniowych. Zaniepokojonym tą informacją studentom stacjonarnym spieszę donieść, że studentów popołudniowych jest niewielu
 • Nie ma sensu wybierać zajęć kolidujących ze sobą w planie (albo z lektoratem), bo Dziekanat nie uznaje zasady bilokacji, a system najpewniej do takiego zapisu nie dopuści.
 • W przypadku większej liczby chętnych niż miejsc na dany przedmiot u danego wykładowcy decyduje lista rankingowa sporządzona na podstawie wyników z egzaminu, albo średniej ze studiów w przypadku studentów SGH (na studiach stacjonarnych).
 • Należy pamiętać o obowiązkowej sekwencji przedmiotów na I semestrze (jedyny semestr z takim planem – na pozostałych jest niemalże pełna dowolność) i zadeklarowaniu tych przedmiotów, które należy zrealizować, a nie jakichkolwiek.
 • Należy łącznie zgromadzić 30 ECTS. Oczywiście można starać się o dodatkowe przedmioty, warto jednak najpierw zapoznać się z Regulaminem studiów a konkretnie jego niewielką przychylnością wobec studentów, którzy nie zaliczyli jakiegoś przedmiotu.
 • Według instrukcji dziekańskiej nie ma możliwości dopisywania, wypisywania, przepisywania z przedmiotów po zamknięciu systemu.

Życzymy Państwu udanych wyborów!

(Visited 753 times, 1 visits today)
The following two tabs change content below.
prof. nadzw. dr hab., prodziekan Studium Magisterskiego SGH, pracownik Katedry Studiów Politycznych, Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH

Ostatnie wpisy Katarzyna Górak-Sosnowska (zobacz wszystkie)

 • Agnieszka W

  Pani Dziekan, a czy jest planowana kolejna tura dla studentów kolejnych semestrów (II,III, IV)? Od 30 czerwca kiedy zamknęła się ostatnia tura deklaracji na pewno wielu osobom potworzyły się kolizje, choćby w związku z innym terminem tur rejestracji na zajęcia np. dla studentów studiujących równolegle na dwóch rożnych uczelniach. Czy zatem można liczyć na krótkie, choćby 1-2-dniowe otwarcie systemu jeszcze raz dla wszystkich studentów wyższych semestrów?

 • Gość

  Jeżeli wykład koliduje mi tylko jednorazowo (przykładowo: normalnie odbywa się w czwartki o 11:40, lecz zgodnie z harmonogramem jednego konkretnego dnia odbywa się w środę o 11:40, kiedy to mam planowo inne zajęcia) to system pozwoli mi na taką konfigurację? Jeżeli nie, to czy dobrze rozumiem, że nawet wtedy nie ma możliwości dopisania się na przedmiot przez podanie? Niestety kilka wykładów, w których chciałam uczestniczyć jest w ten sposób “porozbijanych” na kilka dni, co nieco utrudnia ułożenie satystfakcjonującego planu.

  • Marta Ka

   Czasami tak jest – np. w semestrze, w którym dużo świąt przypada w środy, a mało w piątki – że w któryś piątek jest, nietypowo, plan środowy, żeby zajęcia ze środy nie miały “tyłów”. Wówczas, w taki przykładowy piątek, nie ma zajęć, ktore zezwyczaj są w piątki. Sprawdź daty – czy na pewno masz kolizję 🙂

   • Gość

    Nie mogę niestety sprawdzić, bo stacjonarni wybierają dopiero od 13.09., ale bardzo bym chciała wiedzieć, bo sprawa dotyczy u mnie dwóch przedmiotów.

   • Gość

    A daty oczywiście sprawdzałam, inaczej nie zawracałabym Pani Dziekan głowy 😉